26 می 2017

مدیر تیم های ملی پرورش اندام: برای ششمین بار متوالی قهرمان آسیا شدیم

رضا سلطانی نژاد با اشاره به قدرت بلامنازع پرورش اندام ایران در آسیا و جهان گفت: ویژگی مهم تیم ملی ایران اعزام نفرات متفاوت نسبت به مسابقه‌های مختلف است.

به گزارش سایت هیئت بدنسازی و پرورش اندام رضا سلطانی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سطح برگزاری مسابقه‌های پرورش اندام قهرمانی آسیا و نیز قهرمانی دوباره ایران اظهار کرد: تیم ملی ایران موفق شد در پنجاه و یکمین دوره مسابقه‌های قهرمانی آسیا که در شهر اولانباتور مغولستان برگزار شد، دوباره به عنوان قهرمانی دست یابد. در این رقابت‌ها تمام حریفان با نفرات اصلی حاضر بودند. از شرق آسیا ژاپن، کره جنوبی و چین به همراه هند و بحرین و امارات از غرب آسیا حریفان اصلی ایران بودند. در کل 25 کشور در مسابقه‌ها حاضر بودند که در مجموع تیم ملی ایران با کسب 12 مدال طلا، 4 مدال نقره و 2 مدال برنز با اقتدار قهرمان شد.

وی افزود: در این مسابقه‌ها موفق شدیم بیشترین تعداد مدال تاریخ پرورش اندام ایران در رقابت‌های آسیایی را کسب کنیم. همچنین برای ششمین بار متوالی و با اقتدار بر سکوی نخست آسیا ایستادیم.

مربی تیم ملی پرورش اندام درباره نفرات اعزامی و همچنین شرایط سنی بازیکنان گفت: ویژگی بارز تیم ملی ایران ترکیب کاملا جوانی بود که راهی مسابقه‌ها کرده بودیم. از 19 نفر بازیکن تیم ملی 17 نفر برای اولین بار بود که مسابقه‌های بین‌المللی را تجربه می‌کردند. میانگین سنی تیم ایران هم 25 سال است که با این وجود در هر سه بخش بر بام آسیا ایستادیم.

سلطانی نژاد در مورد نحوه برخورد کشورهای دیگر با قهرمانان ایرانی و وجهه ایران در سطح جهانی گفت: تیم ایران عضو جدایی‌ناپذیر پرورش اندام جهان است. در همین مسابقه‌های آسیایی، تیم ملی فیزیک و بادی کلاسیک و برخی اعضای پرورش اندام قرار بود روز دوشنبه به سمت مغولستان حرکت کنند ولی به دلیل بروز مشکلات مجبور شدیم چهارشنبه پرواز داشته باشیم و در نهایت پنجشنبه 4 صبح رسیدیم. در حالی که وزن کشی‌ها قرار بود در همین روز برگزار شود. با توجه به خستگی تیم ملی ایران مسئولان برگزاری مسابقه‌ها وزن‌کشی را یک روز عقب‌تر انداخته و روز جمعه بازیکنان بر روی باسکول رفتند. این اتفاق نشان از قدرت ایران در آسیا دارد. در مسابقه‌های آسیایی 14 بار سرود ایران خوانده شد و باعث جلب توجه همگان شد.

وی ادامه داد: مسابقه‌های پرورش اندام همواره با حضور تعداد زیادی تماشاگر برگزار می‌شود. در داخل ایران هم به همین گونه است. بدنسازی طرفداران زیادی در بین جوانان دارد. ما هم‌اکنون در سطح جهان حرف اول را می‌زنیم و امیدوارم در مسابقه‌های قهرمانی جهان که به میزبانی اسپانیا در آبان ماه برگزار می‌شود بتوانیم برای دومین بار پیاپی قهرمان جهان شویم.

سلطانی نژاد درباره نقاط قوت تیم ملی ایران نسبت به سایر تیم‌های جهان گفت: به نظرم نقطه قوت اصلی تیم ایران در اعزام نفرات متفاوت به مسابقه‌های مختلف است. در مسابقه‌های آسیایی مغولستان یک تیم متفاوت از نفرات سال پیش اعزام کردیم.  برای مسابقه‌های قهرمانی جهان در اسپانیا هم قرار است یک تیم دیگر با چهره‌ای کاملا متفاوت اعزام شود. همین امر باعث می‌شود حریفان نتوانند ما را آنالیز کنند. برای مثال کره جنوبی کلا 2 ورزشکار سبک وزن دارد که برای هر مسابقه این دو نفر را اعزام می‌کند و همین دو نفر قهرمان می‌شوند. در مقابل تیم ایران دریایی از ورزشکاران حرفه‌ای در پرورش اندام دارد که این دست ما را باز می‌گذارد.

مربی تیم ملی اضافه کرد: در برخی وزن‌ها هم که با اختلاف کم به مدال نقره یا برنز رسیدیم نظرات داوران دخیل بوده در واقع سیاست فدراسیون جهانی در این است که مدال‌ها تا حدودی پخش شوند و جذابیت بالا رود.

وی در مورد حضور تیم ملی پرورش اندام در مسابقه‌های قهرمانی جهان در اسپانیا گفت: مسابقه‌های قهرمانی جهان  آبان ماه برگزار می‌شود. در این مسابقه‌ها اسپانیا حریف شناخته شده‌ای است اما اصلی‌ترین حریف ایران مصر است. مصر قبل از قهرمانی‌های اخیر ایران قدرت اصلی پرورش اندام به حساب می‌آمد و عناوین مختلف جهانی داشت. با این وجود در مسابقه‌های جهانی هم قول قهرمانی می‌دهم.

رضا سلطانی‌نژاد در پایان گله‌ای هم از مسئولان در وزارت ورزش و جوانان داشت و گفت: پرورش اندام از نظر مالی با مشکل روبه‌رو است. ما برای برخی مسابقه‌ها لباس و گرمکن را از اسپانسرها هدیه می‌گیریم. این امر واقعا برای قهرمان جهان و آسیا مایه شرمندگی است. یکی از هدف‌های وزارت ورزش شناساندن ورزش ایران به جامعه جهانی است. به نظرم پرورش اندام و بدنسازی واقعا پتانسیل آن را دارد که قدرت ایران را به جهانیان نشان می‌دهد. این رشته طرفداران زیادی دارد و همواره برای ایران افتخارآفرینی کرده است. امیدوارم توجه‌ها به رشته پرورش اندام درخور قهرمانی‌ها و افتخارات ورزشکاران باشد.

افزودن دیدگاه جدید